Chcę opracować aplikacje na Androida - jakich języków powinienem się nauczyć?

Autor: Laura McKinney
Data Utworzenia: 2 Lang L: none (month-011) 2021
Data Aktualizacji: 1 Lipiec 2024
Anonim
Chcę opracować aplikacje na Androida - jakich języków powinienem się nauczyć? - Aplikacje
Chcę opracować aplikacje na Androida - jakich języków powinienem się nauczyć? - Aplikacje

Zawartość


Zdecydowałeś, że chcesz nauczyć się tworzyć aplikacje na Androida? Świetny! Niestety, intencje mogą cię nieść tylko do tej pory. Nauka kodowania może być skomplikowana. Czasami nawet nie jest jasne, od czego zacząć. Prawdopodobnie będziesz mieć mnóstwo pytań, zanim odpowiesz, zanim zaczniesz?

  • Jakiego języka programowania powinieneś się nauczyć?
  • Gdzie możesz dowiedzieć się o wybranym języku?
  • Po opanowaniu podstaw,gdzie zaczynasz nawet pisać kod?

W tym poście postaramy się odpowiedzieć na pierwsze pytanie. Decyzja, od którego języka programowania zacząć, zależy całkowicie od tego, co masz nadzieję osiągnąć. A kiedy znasz język, możesz znaleźć IDE i odpowiednie narzędzia.

Czytaj dalej:Najlepsi twórcy aplikacji na Androida do tworzenia aplikacji i tworzenia ich z zerowym kodem

Widzisz, jak czytasz witrynę o nazwie , prawdopodobnie bezpiecznie jest założyć, że interesuje Cię przede wszystkim tworzenie aplikacji na Androida. I w takim przypadku masz kilka opcji.


Wybierz

Jeśli chcesz tworzyć aplikacje na Androida, pierwszym krokiem jest wybranie języka. Różnice między różnymi językami programowania Androida mogą być nieco złożone i dopracowane. Wybór, od którego należy zacząć, wymaga zrozumienia ich mocnych i słabych stron.

Ale ja też nie chcę cię zanudzać na śmierć. Tutaj znajdziesz krótki opis każdej opcji językowej, a następnie bardziej szczegółowe informacje poniżej. Wybierz ten, który wygląda interesująco, a następnie przejdź do niego.

Języki, które możesz rozważyć na naukę programowania na Androida, to:

  • Java - Java jest oficjalnym językiem programowania Androida i jest obsługiwany przez Android Studio. Ma jednak stromą krzywą uczenia się.
  • Kotlin - Kotlin został niedawno wprowadzony jako drugi „oficjalny” język Java.Pod wieloma względami jest podobny do Javy, ale łatwiej jest się skupić.
  • C / C ++ - Android Studio obsługuje również C ++ przy użyciu Java NDK. Pozwala to na natywne aplikacje kodujące, które mogą być przydatne w przypadku gier. C ++ jest jednak bardziej skomplikowany.
  • C # - C # jest nieco bardziej przyjazną dla początkujących alternatywą dla C lub C ++, która zaciemnia więcej kodu. Obsługiwane jest przez kilka bardzo przydatnych narzędzi, takich jak Unity i Xamarin, które świetnie nadają się do tworzenia gier i tworzenia platform.
  • BASIC - Dodatkową opcją jest nauka języka BASIC i wypróbowanie B4A IDE z Anywhere Software. Jest to łatwe, ale potężne narzędzie, choć zdecydowanie znacznie bardziej niszowe!
  • Corona / LUA - Kolejne wieloplatformowe narzędzie oparte na LUA. Znacznie upraszcza proces tworzenia aplikacji i umożliwia wywoływanie bibliotek natywnych.
  • PhoneGap (HTML, CSS, JavaScript) - jeśli już wiesz, jak budować interaktywne strony internetowe, możesz wykorzystać tę wiedzę w PhoneGap do zbudowania bardziej podstawowej aplikacji wieloplatformowej.

Jawa

Gdy przychodzi czas na tworzenie aplikacji na Androida, pierwszą i najpopularniejszą opcją jest Java. Java to urzędnik język programowania Androida, co oznacza, że ​​jest to ten, który ma największe wsparcie od Google i ten, w którym zbudowanych jest większość aplikacji w Sklepie Play.


Najważniejszym sposobem tworzenia aplikacji na Androida jest pobranie Android Studio. Jest to oprogramowanie o nazwie IDE lub zintegrowane środowisko programistyczne. Zostanie dostarczony z pakietem Android SDK (zestaw narzędzi ułatwiających w szczególności programowanie Androida) i zasadniczo zapewni ci wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu, aby rozpocząć pracę.

Oficjalne samouczki i dokumentacja Google będą odnosić się do tej metody, a znajdziesz największą liczbę bibliotek (darmowy kod do ulepszania własnych aplikacji) i samouczki, które koncentrują się na tej metodzie.

Sama Java została wydana przez Sun Microsystems w 1995 roku i jest używana w wielu aplikacjach programistycznych. Kod Java jest uruchamiany przez „maszynę wirtualną”, która działa na urządzeniach z Androidem i interpretuje kod.

Czytaj dalej: Anatomia aplikacji: wprowadzenie do cyklu życia aktywności

Niestety, Java jest również trochę skomplikowana i nie jest świetnym „pierwszym językiem”. To właśnie stanowi największą barierę dla wielu osób, które chcą rozpocząć tworzenie Androida. Android to obiektowy język programowania z mylącymi tematami, takimi jak konstruktory, wyjątki zerowego wskaźnika, sprawdzone wyjątki i inne. Nie jest to strasznie czytelne i będziesz używać dużo kodu „płyty kotła” robiąc proste rzeczy. Dodaj pakiet Java SDK, a sprawy będą się jeszcze komplikować - programista po raz pierwszy może mieć problem z ustaleniem, co to jest Java, a co Android! Programowanie przy użyciu tej trasy wymaga również podstawowej znajomości pojęć takich jak Gradle, takich jak Manifest na Androida i język znaczników XML.

Nie oznacza to, że Java to zły język - wręcz przeciwnie. Nie tylko błędem byłoby nazywanie dowolnego języka „złym”, ale prawdą jest również to, że większość niedogodności związanych z Javą istnieje dla naszego własnego dobra i zachęca do czystego kodu. Z tego powodu wiele osób kocha Javę, jest ona również jedną z najbardziej wszechstronnych i powszechnie używanych. Według tabeli PYPL (Popularność języków programowania) Java jest najbardziej poszukiwanym językiem programowania wśród pracodawców.

Android Studio upraszcza życie od kilku lat. Funkcje, takie jak projektant wizualny i sugestie, sprawiają, że proces jest nieco płynniejszy, a zaawansowane, zaawansowane funkcje są ciągle dodawane, aby dać programistom dostęp do takich rzeczy, jak pamięć w chmurze z łatwą implementacją. Warto wejść na pokład, nawet jeśli ten szybki postęp sprawia, że ​​czasami trudno jest nadążyć.

Więc jaki jest werdykt? Dla tych, którzy chcą pełnego doświadczenia w programowaniu Androida, najlepiej zacząć od nurkowania w Javie. Dla tych, którzy są zniechęceni złożonym kodem, można w dużej mierze współpracować z projektantem i postępować zgodnie z samouczkami w bardziej skomplikowanych sprawach. Jeśli jednak jesteś początkującym i chcesz stworzyć grę, lub po prostu chcesz rozpocząć naukę w celu nauki i chcesz uzyskać od razu kilka satysfakcjonujących projektów, to polecam zacząć od czegoś łatwiej i wróć do tego, gdy będziesz miał trochę więcej uziemienia.

Sprawdź wprowadzenie Gary'ego w Javę tutaj.

Uwaga:

To powiedziawszy, możliwe jest także korzystanie z Java z Unity. Omówię Unity w sekcji dotyczącej C #, ale pamiętaj, że możesz wybrać nieco bardziej skomplikowany język Java podczas podróży tą drogą, a następnie użyć go, aby łatwiej przejść do programowania w Android Studio.

Kotlin

Kotlin niedawno pojawił się na scenie jako „inny” język urzędowy dla rozwoju Androida. Niektóre spekulacje sugerują, że może to podnieść profil języka i może stać się kolejnym Szybkim.

Podobnie jak Java, Kotlin działa na wirtualnej maszynie Java. Jest także całkowicie kompatybilny z Javą i nie powoduje spowolnienia ani zwiększenia rozmiarów plików. Różnica polega na tym, że Kotlin wymaga mniej kodu „płyty kotłowej”, co oznacza, że ​​jest to bardziej usprawniony i łatwy do odczytania system. Eliminuje również błędy, takie jak wyjątki zerowe, a nawet usprawiedliwia kończenie każdej linii średnikami. Krótko mówiąc, świetnie, jeśli dopiero uczysz się tworzyć aplikacje na Androida po raz pierwszy.

Tak więc Kotlin jest zdecydowanie łatwiejszym punktem wyjścia dla początkujących, a fakt, że nadal możesz korzystać z Android Studio, jest dużym plusem. Jednak wciąż nie jest to tak proste, jak powiedzmy C # w Unity, a wsparcie społeczności jest w powijakach. W rzeczywistości obecnie musisz pobrać wersję beta Androida Studio, aby uzyskać gotową obsługę.

Mimo to Kotlin zdecydowanie powinien być na twoim radar i może zaoferować łatwiejszy punkt wejścia do „właściwego” rozwoju Androida. Co jest prawdopodobne, że Google wprowadziło go w pierwszej kolejności.

Dowiedz się, dlaczego powinieneś wypróbować tutaj Kotlin.

C / C ++

Można śmiało powiedzieć, że większość osób, które to czytają, nie powinna wybierać tej drogi do tworzenia aplikacji na Androida. Android Studio oferuje obsługę kodu C / C ++ przy użyciu zestawu Android NDK (Native Development Kit). Oznacza to, że będziesz pisać kod, który nie działa na wirtualnej maszynie Java, ale działa natywnie na urządzeniu i daje większą kontrolę nad takimi rzeczami, jak pamięć. W przypadku intensywnych aplikacji, takich jak gry 3D, możesz wycisnąć dodatkową wydajność z urządzenia z Androidem. Oznacza to również, że będziesz mógł używać bibliotek napisanych w C lub C ++.

Jednak jest również trudniejszy do skonfigurowania, wprowadza więcej błędów i jest mniej elastyczny. A jeśli chcesz stworzyć grę komputerową, prawdopodobnie lepiej byłoby użyć gotowego silnika gry

DO#

C # jest w zasadzie łatwiejszą, czysto obiektową wersją C i C ++ opracowaną przez Microsoft. Jego celem było dostarczenie mocy C ++ i łatwości obsługi języka Visual Basic i czyta się trochę jak uproszczona wersja Java. Podobnie jak Java, język C # jest zbierany w postaci śmieci, co oznacza, że ​​nie musisz się martwić o takie wycieki pamięci i zwolnienie pamięci. Jednocześnie C # jest nowocześniejszy niż Java z czystszą składnią - choć może to być moja własna stronniczość. Najlepszy język do tworzenia aplikacji na Androida często sprowadza się do smaku.

Jeśli chcesz szczególnie łatwego i przyjaznego wprowadzenia do tworzenia aplikacji na Androida, polecam połączenie C # i Unity. Unity to „silnik gry” (co oznacza, że ​​zapewnia takie rzeczy, jak obliczenia fizyczne i renderowanie grafiki 3D) oraz IDE, takie jak Android Studio. To bezpłatne narzędzie, które sprawia, że ​​tworzenie własnych gier jest niezwykle łatwe - wystarczy kilka linii kodu, aby w ciągu niecałej godziny skonfigurować podstawową grę platformową. Bez przesady. Jest także doskonale wydajny, ponieważ jest narzędziem używanym przez większość studiów gier w sklepie Google Play. I jest też wieloplatformowy. Co więcej, rozwijanie w ten sposób zapewnia bardzo praktyczny sposób nauki kodowania obiektowego (ponieważ obiekty w tym przypadku są w rzeczywistości obiektami przez większość czasu).

Ograniczenie? Unity przydaje się do tworzenia gier, ale jest mniejszy od standardowego tworzenia aplikacji na Androida, zwłaszcza jeśli chcesz być zgodny z językiem Google Material Design. Jeśli chcesz zostać profesjonalnym programistą Androida, ta niestandardowa trasa ograniczy Twoje możliwości zatrudnienia - chyba że Twoim celem jest zostać programistą gier - w takim przypadku jest to całkowicie odpowiednie i profesjonalne zaplecze.

Nie lubisz Unity? Następnie możesz rozważyć Unreal (lepszą grafikę, mniej dostosowaną do urządzeń mobilnych) lub uproszczonych twórców gier, takich jak GameMaker Studio.

C # może być również używany z Xamarin poprzez Visual Studio. Jest to bardziej podobne do tradycyjnego programowania na Androida z tą zaletą, że jest wieloplatformowe (jedna baza kodów dla Androida i iOS). Dla kompletnego początkującego ta trasa jest znów nieco tępym punktem wejścia do rozwoju Androida - ale dla małej firmy, która chce stworzyć aplikację na iOS i Androida, ma to sens, i jest tam mnóstwo wsparcia i informacji, które mogą ci pomóc .

PODSTAWOWY

Pamiętasz, jak powiedziałem, że C # to próba zaoferowania mocy C przy pomocy Visual BASIC? Dzieje się tak, ponieważ BASIC (kod instrukcji symbolicznych dla początkujących) jest niezwykle przyjemny w użyciu i absolutnie idealny do nauki pisania kodu.

Niestety nie jest oficjalnie obsługiwany przez Android Studio i nie można go używać w Unity ani Xamarin. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje mniej znana opcja tworzenia aplikacji dla systemu Android w języku BASIC o nazwie B4A z Anywhere Software. Jest to skrót od „BASIC 4 Android” i, jak można się spodziewać, pozwala kodować aplikacje na Androida za pomocą BASIC. Z pewnością nie jest to pierwszy wybór dla większości programistów, którzy chcą tworzyć aplikacje na Androida, ale zawsze fajnie jest mieć więcej opcji.

B4A jest zaprojektowany jako środowisko RAD lub Rapid Application Development. Istnieje wiele innych inteligentnych decyzji ułatwiających życie, a jeśli masz jakieś pytania, istnieje bardzo wspierająca społeczność.

Jest to świetny sposób na naukę kodowania, a za pomocą tej metody można zbudować całkiem potężne aplikacje. Nie jest to jednak idealne do tworzenia gier z wyższej półki i po raz kolejny cierpi z powodu „nieoficjalnej” opcji - więc trudniej jest stworzyć coś, co dokładnie odpowiada specyfikacjom Material Design, a trudniej będzie ci pracować jako profesjonalny programista tylko w języku BASIC . Inną dużą wadą jest to, że jest to jedyna opcja na liście, która nie jest darmowa.

Korona

Corona oferuje kolejną znacznie prostszą opcję tworzenia aplikacji na Androida, zapewniając jednocześnie dużą moc i kontrolę. Będziesz pisać w LUA, który jest już znacznie prostszy niż Java, a ponadto Corona SDK (Software Development Kit) sprawi, że wszystko będzie jeszcze łatwiejsze. Obsługuje wszystkie rodzime biblioteki, pozwala publikować na wielu platformach. Jest w dużej mierze używany do tworzenia gier, ale można go również używać na wiele innych sposobów. Aby wprowadzić kod, musisz użyć edytora tekstu, takiego jak Notepad ++, i możesz uruchomić ten kod na emulatorze bez konieczności wcześniejszej kompilacji. Gdy będziesz gotowy do utworzenia APK i wdrożenia, będziesz mógł to zrobić za pomocą narzędzia online.

Wymaga to podstawowych umiejętności kodowania, ale oferuje miłe i delikatne wprowadzenie do świata programowania. Jednocześnie jednak jest to do pewnego stopnia ograniczone i zostało kilka kroków od wejścia na terytorium „konstruktora aplikacji”. Jest to bardziej przydatne dla kogoś, kto chce stworzyć coś stosunkowo prostego i nie martwi się o rozwój swoich umiejętności kodowania lub zostania profesjonalistą. Jeśli chcesz korzystać z funkcji, takich jak zakupy w aplikacji, musisz uiścić opłatę. To samo dotyczy korzystania z natywnych interfejsów API Androida.

PhoneGap

Wreszcie ostatnią ważną „uproszczoną” opcją, którą możesz włączyć, aby opracować aplikacje na Androida, jest PhoneGap, chyba że chcesz zamiast tego przejść do programu do tworzenia aplikacji. PhoneGap jest obsługiwany przez Apache Cordova i zasadniczo umożliwia tworzenie aplikacji przy użyciu tego samego kodu, którego normalnie używasz do tworzenia witryny: HTML, CSS i JavaScript. Jest to następnie pokazywane przez „WebView”, ale pakowane jak aplikacja. PhoneGap działa wtedy jak most, umożliwiając programistom dostęp do niektórych podstawowych natywnych funkcji telefonu lub tabletu - takich jak akcelerometr lub kamera.

Nie jest to jednak tak naprawdę „prawdziwy” rozwój Androida, a jedynym prawdziwym programowaniem będzie JavaScript. W przypadku wielu podstawowych zadań spełni swoje zadanie, ale jeśli chcesz mieć prawo do prawdziwego „rozwoju aplikacji na Androida” (to jest coś), powinieneś odważnie wybrać jedną z innych opcji z tej listy.

Wniosek

Więc wybierz swój wybór! Chciałbym, aby istniał sposób (łatwe) tworzenie aplikacji na Androida za pomocą Pythona, ale poza tym masz szeroki wybór różnych opcji do tworzenia aplikacji na Androida: od Java i Kotlin, po C, C # i BASIC! Możesz nawet użyć HTML i CSS, aby zrobić coś prostego za pomocą PhoneGap.

Właściwy wybór będzie zależeć od twoich wrażliwości i twoich celów, ale cokolwiek zdecydujesz, przekonasz się, że nauka kodowania jest fantastycznie satysfakcjonującym doświadczeniem i otwiera przed tobą mnóstwo drzwi. A nauka programowania w Androidzie to idealne miejsce na rozpoczęcie. Mam nadzieję, że teraz przynajmniej trochę więcej o tym, jak tworzyć aplikacje na Androida, ale jeśli masz jakieś pytania, wykrzycz je w komentarzach, a nasz zespół - i nasi czytelnicy - dołożą wszelkich starań, aby na nie odpowiedzieć. Powodzenia!

Czytaj dalej: Wprowadzenie do składni Java dla programistów Androida | Korzystanie z interfejsów API: Pierwsze kroki z Retrofit na Androidzie

LG przełamał trend urządzeń kładanych na MWC na początku tego roku, wybierając w zamian LG V50 ThinQ z dodatkiem drugiego ekranu.Urządzenie peryferyjne może nie być jednak jednorazowe, ponieważ koreań...

Od pewnego czau wiemy, że LG ujawni telefon 5G na początku 2019 roku, tak jak każdy inny producent OEM. To, czego nie wiedzieliśmy, a nawet nie podejrzewaliśmy do końca tycznia, to nazwa urządzenia: L...

Wybór Redaktorów