Zostań programistą iOS: jak zacząć programować na iPada i iPhone'a

Autor: Monica Porter
Data Utworzenia: 21 Marsz 2021
Data Aktualizacji: 1 Lipiec 2024
Anonim
Zostań programistą iOS: jak zacząć programować na iPada i iPhone'a - Aplikacje
Zostań programistą iOS: jak zacząć programować na iPada i iPhone'a - Aplikacje

Zawartość


Android może być jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie, ale daleko mu do jedynego mobilnego systemu operacyjnego!

Jeśli chcesz, aby Twoja aplikacja mobilna docierała do jak najszerszego grona odbiorców, musisz kierować reklamy na wiele platform. Podczas gdy Ty mógłby zdecyduj się na wieloplatformowe narzędzie programistyczne, takie jak Flutter, możesz również utworzyć wiele baz kodowych, co pozwala zapewnić użytkownikom wrażenia zaprojektowane i dostosowane do każdej platformy mobilnej.

Być może chcesz wydać najnowszą aplikację mobilną na Androida i iOS, może zastanawiasz się nad przejściem na Apple, a może po prostu ciekawi Cię, jak programowanie na iOS różni się od programowania na Androida. Niezależnie od motywacji, w tym artykule pokażę, jak zacząć programować na iOS, tworząc prostą aplikację na iPada i iPhone'a.

Po drodze przedstawię podstawowe koncepcje języka programowania Apple Swift, przeprowadzę Cię przez główne obszary zintegrowanego środowiska programistycznego Xcode i pokażę, jak przetestować swoje projekty w symulatorze iOS - na wszelki wypadek jeszcze nie zobowiązałem się do zakupu iPada lub iPhone'a!


Oto, co musisz wiedzieć, aby zacząć programować na iOS.

Czy muszę znać Swift?

Rozpoczynając programowanie na iOS, zazwyczaj masz do wyboru dwa języki programowania: Objective-C lub Swift. Wprowadzony na rynek w 2014 r. Swift jest bardziej nowoczesnym językiem, a Apple wydaje się przesuwać Swift nad Objective-C na rozwój iOS, więc będę używać Swift w tym samouczku.

Jeśli jesteś doświadczonym zawodowcem Swift, będziesz miał przewagę. Jednak nawet jeśli nigdy widziany jedną linię Swift wcześniej, nadal będziesz mógł śledzić, a do końca tego artykułu stworzysz działającą aplikację na iOS, napisaną całkowicie w Swift.

Gdy budujemy naszą aplikację na iOS, wyjaśnię podstawowe pojęcia tego języka programowania, dzięki czemu uzyskasz ogólny przegląd Swift i zrozumiesz dokładnie co dzieje się w każdym wierszu kodu, nawet jeśli jesteś zupełnie nowy w Swift.

Niestety, do czasu przejścia na dół tej strony nie opanujesz całkowicie nowego języka programowania, ale jeśli zdecydujesz się kontynuować rozwój systemu iOS, zalecamy skorzystanie z aplikacji Swift Playgrounds. Ta aplikacja zawiera ćwiczenia Naucz się kodować, przedstawione jako interaktywne łamigłówki, które pomogą Ci zapoznać się z niezbędnymi elementami Swift, których potrzebujesz, aby kontynuować poznawanie rozwoju iOS.


Skonfiguruj Xcode IDE firmy Apple

Do programowania na iPhone'a i iPada potrzebujesz komputera Mac z systemem macOS 10.11.5 lub nowszym. Jeśli nie masz pewności, której wersji systemu macOS obecnie używasz, to:

  • Wybierz logo „Apple” na pasku menu komputera Mac.
  • Wybierz „About This Mac”.
  • Upewnij się, że wybrana jest karta „Przegląd”; Twoja wersja systemu macOS powinna pojawić się w tym oknie.

Potrzebny będzie również Xcode, czyli zintegrowane środowisko programistyczne Apple (IDE). Xcode ma wszystkie narzędzia i funkcje wymagane do projektowania, programowania i debugowania aplikacji dla systemów macOS, watchOS, tvOS - i iOS.

Aby pobrać najnowszą wersję Xcode:

  • Uruchom App Store na komputerze Mac.
  • W polu „Wyszukaj” wpisz „Xcode”.
  • Gdy pojawi się aplikacja Xcode, wybierz „Pobierz”, a następnie „Zainstaluj aplikację”.
  • Po wyświetleniu monitu wprowadź swój identyfikator Apple ID i hasło. Jeśli nie masz identyfikatora Apple ID, możesz go utworzyć za darmo. Xcode zostanie teraz pobrany do folderu „Aplikacje” na komputerze Mac.
  • Po zakończeniu pobierania uruchom Xcode. Przeczytaj warunki i jeśli chcesz kontynuować, kliknij „Zgadzam się”.
  • Jeśli Xcode wyświetli monit o pobranie dodatkowego oprogramowania, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby pobrać brakujące komponenty.

Pierwsze kroki: Utwórz nowy projekt Xcode

Podobnie jak Android Studio, Xcode zawiera wiele szablonów dla popularnych kategorii aplikacji na iOS, takich jak nawigacja na kartach i gry. Te szablony zawierają kod i pliki, które mogą pomóc w szybkim uruchomieniu projektów iOS. W tym artykule wykorzystamy jeden z tych gotowych szablonów.

Aby utworzyć nowy projekt Xcode:

  • Uruchom Xcode IDE, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
  • Po chwili pojawi się ekran „Witamy w Xcode”; wybierz „Utwórz nowy projekt Xcode”. Jeśli ekran powitalny nie pojawi się, wybierz „Plik> Nowy> Projekt” z paska menu Xcode.
  • Upewnij się, że w oknie „Wybierz szablon dla nowego projektu” wybrana jest karta „iOS”.
  • Wybierz szablon „Single View App”, a następnie kliknij „Dalej”.
  • W „Nazwa produktu” wpisz „HelloWorld”. Xcode użyje tego do nazwania twojego projektu i aplikacji.
  • W razie potrzeby wprowadź opcjonalną „Nazwę organizacji”.
  • Wprowadź „Identyfikator organizacji”. Jeśli nie masz identyfikatora, możesz użyć „com.example”. Pamiętaj, że „Identyfikator pakietu” jest generowany automatycznie na podstawie nazwy produktu i identyfikatora organizacji, więc nie muszę się tym martwić.
  • Otwórz menu „Języki” i wybierz „Szybki”.
  • Znajdź pole wyboru „Użyj podstawowych danych” i upewnij się, że tak nie wybrany.
  • Zaznacz pole wyboru „Dołącz testy jednostkowe”.
  • Znajdź pole wyboru „Dołącz testy interfejsu użytkownika” i upewnij się, że tak nie wybrany.
  • Kliknij Następny."
  • W kolejnym oknie dialogowym wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać projekt, a następnie kliknij „Utwórz”.

Xcode będzie teraz ładować twój projekt w oknie obszaru roboczego.

Wymagany zespół programistów?

W tym momencie Xcode może wyświetlić następujący błąd „Podpisanie HelloWorld wymaga zespołu programistów”.

Przed uruchomieniem projektu na fizycznym urządzeniu z systemem iOS musisz skonfigurować prawidłowy zespół i podpisać aplikację. Ponieważ tylko eksperymentujemy z iOS, nie musisz teraz kończyć procesu podpisywania, ale musisz podpisać aplikację, zanim będzie mogła działać na urządzeniu fizycznym lub uzyskać dostęp do niektórych usług, takich jak Game Center lub In-App Zakupy.

Zrozumienie IDE Apple Xcode

Obszar roboczy Xcode to miejsce, w którym napiszesz cały kod źródłowy aplikacji, zaprojektujesz i zbudujesz interfejs użytkownika (UI), a także utworzysz wszystkie dodatkowe pliki i zasoby, które ostatecznie połączą się w celu utworzenia Twojej ukończonej aplikacji na iOS.

Xcode jest pełen funkcji, ale jako nowicjusz w tworzeniu iOS, musisz wiedzieć o kilku obszarach:

  • (1) Obszar nawigacji. Obszar ten zapewnia szybki i łatwy dostęp do wszystkich różnych plików i zasobów tworzących projekt. Możesz sprawdzić zawartość pliku, wybierając go w obszarze Nawigacja. Pamiętaj, że musisz tylko Wybierz dany plik; dwukrotne kliknięcie pliku uruchomi go w nowym, zewnętrznym oknie.
  • (2) Obszar edytora. W zależności od pliku wybranego w obszarze Nawigacja, Xcode wyświetli różne interfejsy w obszarze Edytora. Najczęściej używasz obszaru Edytor do pisania kodu źródłowego aplikacji i budowania jej interfejsu użytkownika.
  • Obszar użytkowy. Obszar ten jest podzielony na dwie części. W górnej części obszaru Utility (3) wyświetla się panel Inspector, w którym można wyświetlić informacje o elemencie wybranym w obszarze Nawigacja lub Edytor i edytować jego atrybuty. Dolna część obszaru Utility (4) wyświetla panel Library, który zapewnia dostęp do niektórych gotowych elementów interfejsu użytkownika, fragmentów kodu i innych zasobów.

AppleDelegate: Sprawdzanie pliku źródłowego Swift

Szablon aplikacji Single View zawiera cały kod Swift i zasoby wymagane do stworzenia prostej, ale działającej aplikacji na iOS.

Wszystkie te automatycznie generowane pliki i zasoby można zobaczyć w obszarze Nawigacja (w kierunku lewej strony obszaru roboczego Xcode).

Jeśli obszar nawigacji nie jest widoczny, możesz go ukryć, wybierając „Widok> Nawigatory> Pokaż nawigator projektu” z paska menu Xcode.

Szablon aplikacji Widok prosty automatycznie generuje kilka plików, ale zacznijmy od zbadania „AppleDelegate.swift”. Wybierz ten plik w obszarze Nawigacja, a obszar Edytora powinien się zaktualizować, aby wyświetlić zawartość pliku.

import UIKit @UIApplicationMain klasa AppDelegate: UIResponder, UIApplicationDelegate {var window: UIWindow? // W Swift deklarujesz metodę przy użyciu słowa kluczowego „func” // func application (_ application: UIApplication, didFinishLaunchingWithOptions launchOptions:?) -> Bool {return true} // Zdefiniuj parametr „application” z typem „UIApplication ”// func applicationWillResignActive (_ aplikacja: UIApplication) {} func applicationDidEnterBackground (_ application: UIApplication) {} func applicationWillEnterForeground (_ application: UIApplication) {} func applicationDidBecomeActive (_ application: UIApplication) {Tert aplikacji ) {}}

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co dzieje się w tym pliku:

1. Utwórz punkt wejścia

Atrybut @UIApplicationMain tworzy punkt wejścia do aplikacji i pętlę uruchamiania, która jest pętlą przetwarzania zdarzeń, która umożliwia planowanie pracy i koordynowanie zdarzeń wejściowych w aplikacji.

@UIApplicationMain

2. Zdefiniuj AppDelegate

Plik AppDelegate.swift definiuje klasę AppleDelegate, która tworzy okno, w którym rysowana jest zawartość aplikacji i zapewnia miejsce do reagowania na zmiany stanu, na przykład za każdym razem, gdy aplikacja przechodzi w tło lub zostaje przeniesiona na pierwszy plan.

klasa AppDelegate: UIResponder, UIApplicationDelegate {

W powyższym kodzie przyjmujemy również protokół UIApplicationDelegate, który definiuje kilka metod, za pomocą których można skonfigurować aplikację i obsługiwać różne zdarzenia na poziomie aplikacji.

3. Zdefiniuj właściwość okna

Klasa AppDelegate zawiera właściwość „window”, która przechowuje odwołanie do okna aplikacji. Ta właściwość reprezentuje katalog główny hierarchii widoków Twojej aplikacji i jest miejscem, w którym zostanie narysowana cała zawartość Twojej aplikacji.

okno var: UIWindow?

4. Różne wdrożenia Stub

Klasa AppDelegate zawiera również implementacje kodu pośredniczącego dla kilku metod delegowania, takich jak:

func applicationDidEnterBackground (_ application: UIApplication) {

Te metody umożliwiają obiektowi aplikacji komunikowanie się z delegatem aplikacji. Za każdym razem, gdy aplikacja zmienia stan, obiekt aplikacji wywoła odpowiednią metodę delegowania, na przykład gdy aplikacja przechodzi w tło, wywoła powyższą metodę applicationDidEnterBackground.

Każda z tych metod delegowania ma zachowanie domyślne, ale można zdefiniować zachowania niestandardowe, dodając własny kod. Na przykład zazwyczaj rozwijasz implementację kodu pośredniczącego applicationDidEnterBackground, dodając kod zwalniający wszelkie udostępnione zasoby. Metoda applicationDidEnterBackground służy również do przechowywania wystarczającej ilości informacji o stanie, aby przywrócić aplikację do jej aktualnego stanu, na wypadek gdyby aplikacja została zamknięta, gdy działa w tle.

Oprócz applicationDidEnterBackground AppleDelegate.swift zawiera następujące metody:

  • didFinishLaunchingWithOptions. Informuje delegata, że ​​proces uruchamiania jest prawie zakończony, a aplikacja jest prawie gotowa do uruchomienia. Tej metody należy użyć do ukończenia inicjalizacji aplikacji i dokonania ostatecznych poprawek, zanim interfejs użytkownika aplikacji zostanie przedstawiony użytkownikowi.
  • applicationWillResignActive. Informuje delegata, że ​​aplikacja ma wkrótce przejść ze stanu aktywnego do nieaktywnego. Ta metoda może zostać uruchomiona przez chwilowe przerwanie, na przykład przychodzące połączenie telefoniczne lub gdy aplikacja zacznie przechodzić w stan tła. Gdy aplikacja jest nieaktywna, powinna wykonywać minimalną pracę, dlatego należy użyć applicationWillResignActive, aby wstrzymać bieżące zadania i wyłączyć dowolne liczniki. Powinieneś również skorzystać z okazji, aby zapisać niezapisane dane, aby nie zostały utracone, jeśli użytkownik zdecyduje się zamknąć aplikację, gdy jest w tle.
  • applicationWillEnterForeground. W iOS 4.0 i nowszych ta metoda jest wywoływana w ramach przejścia aplikacji z tła do aktywnego stanu pierwszego planu. Tej metody należy użyć, aby cofnąć wszelkie zmiany dokonane podczas wprowadzania aplikacji w tło.
  • applicationDidBecomeActive. Mówi to delegatowi, że Twoja aplikacja została przeniesiona z nieaktywnego do aktywnego. Zwykle dzieje się tak, gdy użytkownik lub system uruchamia aplikację, ale może się również zdarzyć, jeśli użytkownik zignoruje przerwanie, które przeniosło aplikację do tymczasowego stanu nieaktywnego, na przykład przychodzące połączenie telefoniczne lub SMS. Należy użyć metody applicationDidBecomeActive, aby ponownie uruchomić wszystkie zadania, które zostały wstrzymane, gdy aplikacja była nieaktywna.
  • applicationWillTerminate. Ta metoda informuje delegata, że ​​aplikacja wkrótce zakończy działanie. Tej metody należy użyć do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych porządków, takich jak zapisanie danych użytkownika lub zwolnienie udostępnionych zasobów. Pamiętaj tylko, że ta metoda ma około pięciu sekund na wykonanie swoich zadań i powrót, a jeśli przekroczy ten limit czasu, system może zdecydować o całkowitym zabiciu procesu.

Testowanie projektu: uruchomienie symulatora iOS

Ponieważ użyliśmy szablonu aplikacji Single View, nasz projekt zawiera już wystarczającą ilość kodu do uruchomienia na iOS.

Możesz przetestować swój projekt iOS, korzystając z symulatora iOS, który jest fabrycznie zapakowany z Xcode. Podobnie jak emulator Android Studio, symulator iOS pozwala przetestować wygląd i działanie aplikacji na różnych urządzeniach, w tym na urządzeniach o różnych rozmiarach i rozdzielczościach.

Uruchommy nasz projekt w symulatorze iOS:

  • Wybierz „Ustaw aktywny schemat” (gdzie kursor jest ustawiony na poniższym zrzucie ekranu).
  • Wybierz urządzenie, które chcesz emulować, takie jak „iPhone 8”, „iPad Air 2” lub „iPhone X”. Symulator domyślnie emuluje iPhone'a 8 Plus.
  • W lewym górnym rogu paska narzędzi Xcode wybierz przycisk „Uruchom” (gdzie kursor znajduje się na poniższym zrzucie ekranu).

  • Jeśli po raz pierwszy testujesz aplikację na iOS, Xcode zapyta, czy chcesz włączyć tryb programisty. Tryb programisty pozwala Xcode uzyskać dostęp do niektórych funkcji debugowania bez żądania hasła za każdym razem, więc jeśli nie masz konkretnego powodu, aby to zrobić, zazwyczaj chcesz włączyć tryb programisty.

Po zakończeniu budowy projektu przez Xcode Symulator iOS uruchomi się i rozpocznie ładowanie aplikacji. Podobnie jak emulator Androida, proces ten może być czasem powolny, więc może być konieczna cierpliwość (być może wykorzystaj to jako okazję do zrobienia sobie kawy!)

Po załadowaniu aplikacji pojawi się zwykły biały ekran. Szablon aplikacji Single View może być działającą aplikacją na iOS, ale nie jest to dokładnie ekscytujący aplikacji, więc dodajmy elementy interfejsu użytkownika.

Tworzenie interfejsu użytkownika za pomocą Konstruktora interfejsów

Xcode's Interface Builder zapewnia wizualny sposób projektowania i budowania interfejsu użytkownika aplikacji, podobnie jak funkcjonuje Edytor układu w Android Studio.

Jeśli spojrzysz na obszar nawigacji, zobaczysz, że szablon aplikacji Single View już wygenerował plik „Main.storyboard”, który jest Storyboard plik. Storyboard to wizualna reprezentacja interfejsu aplikacji, którą możesz edytować w Konstruktorze interfejsów.

Aby zapoznać się z Storyboard naszej aplikacji, wybierz plik Main.storyboard w obszarze Nawigacja. Konstruktor interfejsów powinien otworzyć się automatycznie i wyświetlić interfejs użytkownika aplikacji, który obecnie składa się z jednego ekranu.

Ten ekran zawiera pojedynczy widok ze strzałką skierowaną w lewą stronę ekranu. Ta strzałka przedstawia punkt wejścia w Storyboard, który jest pierwszym ekranem, który widzi użytkownik po uruchomieniu aplikacji.

Dostęp do biblioteki obiektów iOS

Najłatwiejszym sposobem na zbudowanie interfejsu użytkownika jest użycie przedmiotów z Xcode Biblioteka obiektów. Ta biblioteka zawiera obiekty, które mają widoczną obecność na ekranie, takie jak widoki obrazu, paski nawigacyjne i przełączniki, oraz obiekty, które określają zachowanie, ale nie mają widocznej obecności, takie jak rozpoznawanie gestów i widoki kontenerów.

Stworzymy przycisk, który po dotknięciu wyświetla alert. Zacznijmy od pobrania przycisku z biblioteki obiektów i dodania go do naszej aplikacji:

  • W prawym dolnym rogu obszaru roboczego Xcode wybierz przycisk „Pokaż bibliotekę obiektów”. Alternatywnie możesz wybrać „Widok> Narzędzia> Pokaż bibliotekę obiektów” z menu Xcode.

  • Biblioteka obiektów powinna teraz wyświetlać listę wszystkich elementów, które można dodać do interfejsu użytkownika. Przewiń tę listę, aby zobaczyć, jakie opcje są dostępne.
  • Chcemy dodać przycisk, więc wpisz „button” w polu tekstowym „Filtruj”, a następnie wybierz przycisk, gdy pojawi się na liście.
  • Przeciągnij obiekt przycisku na płótno. Podczas przeciągania pojawi się zestaw poziomych i pionowych prowadnic, które pomogą Ci ustawić przycisk. Gdy będziesz zadowolony z jego umiejscowienia, zwolnij mysz, aby dodać przycisk do interfejsu użytkownika.

Dostosowywanie obiektów za pomocą Inspektora atrybutów

Następnie musimy dodać tekst do przycisku. Możesz dostosowywać obiekty za pomocą Inspektora atrybutów Xcode:

  • Wybierz „Widok> Narzędzia> Pokaż Inspektora atrybutów” z paska narzędzi Xcode; Inspektor atrybutów powinien teraz pojawić się po prawej stronie obszaru roboczego Xcode.

  • W obszarze roboczym wybierz obiekt przycisku.
  • W Inspektorze atrybutów znajdź sekcję „Tytuł” ​​i zastąp domyślny tekst „Przycisku” własnym tekstem.
    Naciśnij klawisz „Return” na klawiaturze, a Konstruktor interfejsów zaktualizuje przycisk, aby udostępnić nowy tekst.

W tym momencie możesz poeksperymentować z innymi atrybutami przycisku, na przykład możesz zmienić kolor tła przycisku lub czcionkę użytą w jego tekście.

Podgląd interfejsu użytkownika

Chociaż możesz przetestować swoje aplikacje, uruchamiając je na symulatorze iOS, nie zawsze jest to najłatwiejszy sposób monitorowania, jak twoja aplikacja się kształtuje.

Podczas tworzenia interfejsu użytkownika możesz zaoszczędzić trochę czasu, wyświetlając podgląd zmian w oknie „Podgląd” Xcode, który jest edytorem pomocniczym wyświetlanym jako część zwykłego obszaru roboczego Xcode.

  • Wybierz „Widok> Edytuj> Pokaż asystenta edytora” z paska menu Xcode.
  • Na pasku menu asystenta edytora wybierz opcję „Automatycznie”.

  • Wybierz „Podgląd> Main.storyboard (Preview)”. Asystent edytora wyświetli teraz podgląd interfejsu użytkownika aplikacji wraz ze zwykłym obszarem edytora.
  • Aby wyświetlić podgląd interfejsu aplikacji w różnych orientacjach, przewiń w dół okna podglądu i wybierz przycisk „Obróć”.

Podłączanie interfejsu użytkownika do kodu źródłowego

Podczas opracowywania systemu iOS kod aplikacji i interfejs użytkownika są oddzielne, do tego stopnia, że ​​stworzyliśmy podstawowy interfejs użytkownika bez konieczności pisania ani jednego wiersza kodu. Jednak wadą jest oddzielenie kodu i interfejsu użytkownika: musisz jawnie ustalić związek między kodem źródłowym a interfejsem użytkownika, zagłębiając się w klasy UIViewController i ViewController swojego projektu.

UIViewController to podstawowy element aplikacji na iOS, który odpowiada za przechowywanie elementów interfejsu użytkownika, takich jak przyciski, suwaki i pola tekstowe. Domyślnie UIViewController ma pusty widok, dlatego musimy utworzyć niestandardową klasę rozszerzającą UIViewController, znaną jako kontroler widoku.

Jeśli otworzysz plik „ViewController.swift” swojego projektu, zobaczysz, że szablon aplikacji Single View wygenerował już dla nas kontroler widoku:

klasa ViewController: UIViewController {

Obecnie ta klasa ViewController po prostu dziedziczy całe zachowanie zdefiniowane przez UIViewController, ale można rozszerzyć i dostosować to domyślne zachowanie, zastępując metody zdefiniowane przez UIViewController.Na przykład obecnie plik ViewController.swift przesłania metodę viewDidLoad (), ale tak naprawdę nie robić cokolwiek poza wywoływaniem wersji tej metody UIViewController:

przesłonić func viewDidLoad () {super.viewDidLoad () // Wykonaj dowolną konfigurację po załadowaniu widoku //}

Chociaż wykracza to poza zakres tego samouczka, możesz dostosować odpowiedź kontrolera widoku na to zdarzenie, dodając własny kod do metody viewDidLoad (), na przykład w tym miejscu zwykle wykonujesz dodatkowe ustawienia wymagane przez aplikację.

Za kulisami szablon aplikacji Single View automatycznie utworzył połączenie między Twoją klasą ViewController.swift a Main.storyboard. W czasie wykonywania Twoja Storyboard utworzy instancję ViewController, a zawartość twojej Storyboard pojawi się na ekranie.

To daje nam przewagę, ale nadal musimy połączyć poszczególne elementy w naszym Storyboard, z naszym plikiem ViewController.swift, aby kod źródłowy mógł komunikować się z tymi poszczególnymi elementami.

Naszym zadaniem jest utworzenie połączenia między naszym przyciskiem a odpowiednią sekcją naszego kodu źródłowego, aby nasza aplikacja wyświetlała ostrzeżenie za każdym razem, gdy użytkownik stuknie przycisk.

Tworzenie metody akcji

Stuknięcie przycisku to wydarzenie, dlatego musimy je utworzyć metoda działania, która jest sekcją kodu określającą sposób, w jaki aplikacja powinna reagować na określone zdarzenie.

Aby utworzyć metodę działania:

  • W obszarze Nawigacja upewnij się, że wybrany jest plik Main.storyboard.
  • Otwórz Asystenta edytora Xcode, wybierając „Widok> Asystent edytora> Pokaż asystenta edytora”.
  • Na pasku wyboru edytora kliknij „Automatyczny”, a następnie wybierz „Automatyczny> ViewController.swift”.
  • W tym momencie zarówno plik ViewController.swift, jak i Storyboard powinny być widoczne na ekranie. W pliku ViewController.swift znajdź następujący wiersz i dodaj kilka wierszy pustej przestrzeni pod nim:

klasa ViewController: UIViewController {

  • W swoim Storyboard wybierz element interfejsu użytkownika przycisku, aby był podświetlony na niebiesko.
  • Przeciągnij z wciśniętym klawiszem Control w puste miejsce, które właśnie utworzyłeś w pliku ViewController.swift. Powinna pojawić się niebieska linia wskazująca miejsce utworzenia metody akcji.
  • Gdy jesteś zadowolony z pozycji metody, zwolnij przycisk i powinno pojawić się wyskakujące okienko.
  • W wyskakującym okienku otwórz menu „Połączenie” i wybierz „Akcja”.
  • Następnie otwórz menu rozwijane „Zdarzenie” i wybierz „Retusz w środku”, które będzie wyzwalane za każdym razem, gdy użytkownik podniesie palec wewnątrz przycisku.
  • Nadaj tej akcji nazwę „alertController”.
  • Kliknij „Połącz”.

Xcode utworzy teraz następującą metodę „alertController”:

@IBAction func alertController (_ nadawca: dowolny) {}

Podzielmy dokładnie, co się tutaj dzieje:

1. Wskaż, że ta metoda jest działaniem

Atrybut „IBAction” udostępnia tę metodę Konstruktorowi interfejsów jako akcję, która pozwala połączyć tę metodę z obiektami interfejsu użytkownika:

@IBAction

2. Zadeklaruj metodę

W Swift deklarujemy metodę za pomocą słowa kluczowego „func”, a następnie nazwę metody:

func alertControlle ()

3. Zdefiniuj niektóre parametry

Następnie definiujemy niektóre opcjonalne parametry w zestawie nawiasów, które następnie nasza metoda wykorzysta jako dane wejściowe.

Każdy zestaw parametrów powinien mieć nazwę i typ, oddzielone dwukropkiem (:).

func alertController (_ nadawca: dowolny) {

Tutaj metoda akceptuje parametr „nadawca”, który odnosi się do obiektu odpowiedzialnego za wywołanie akcji, czyli naszego przycisku. Stwierdzamy również, że ten parametr może być typu „Dowolny”.

Teraz, gdy użytkownik stuknie przycisk, nasza aplikacja wywoła metodę alertController (_ nadawca :).

Sprawdź połączenie

Po utworzeniu naszej metody „alertController” możemy sprawdzić, czy jest prawidłowo połączona z przyciskiem:

  • W obszarze Nawigacja wybierz plik „Main.storyboard”.
  • Na pasku menu Xcode wybierz „Widok> Narzędzia> Pokaż Inspektora połączeń.” Inspektor połączeń powinien teraz otworzyć się po prawej stronie obszaru roboczego Xcode.
  • W obszarze Edytor wybierz przycisk.

Inspektor połączeń powinien teraz wyświetlić pewne informacje o tym przycisku, w tym sekcję „Wysłane zdarzenia”, która zawiera listę dostępnych zdarzeń oraz odpowiednią metodę, która zostanie wywołana za każdym razem, gdy wystąpi każde zdarzenie.

Widzimy, że zdarzenie „Touch Up Inside” jest połączone z naszą metodą „alertController”, więc wiemy, że za każdym razem, gdy użytkownik wejdzie w interakcję z tym przyciskiem, zostanie wywołana metoda „alertController”.

Istnieje jednak problem: tak naprawdę nie zdefiniowaliśmy, co powinno się stać, gdy zostanie wywołana metoda „alertController”!

Tworzenie okna dialogowego alertu

W systemie iOS możesz utworzyć alert za pomocą UIAlertController, co w przybliżeniu odpowiada AlertDialog Androida.

Otwórz plik ViewController.swift i dodaj następujące elementy:

klasa ViewController: UIViewController {@IBAction func showAlert (_ nadawca: Dowolny) {let alertController = UIAlertController (tytuł: „Title”,: „Witaj, świecie!”, preferowany styl: .alert) alertController.addAction (UIAlertAction (tytuł: „Anuluj” ", style: .default)) self.present (alertController, animowane: true, ukończenie: zero)}

Przyjrzyjmy się dokładnie, co się tutaj dzieje:

1. Zadeklaruj stałą

W Swift deklarujesz stałe słowem kluczowym „let”, więc zaczynamy od zadeklarowania stałej o nazwie alertController:

let alertController

2. Ustaw zawartość

Możemy teraz zdefiniować tytuł alertu i:

let alertController = UIAlertController (tytuł: „Title”,: „Hello, world!”)

3. Ustaw styl

Ponieważ jest to alert, używam stylu „Alert”:

let alertController = UIAlertController (tytuł: „Title”,: „Hello, world!”, preferowany styl: .alert)

4. Dodaj akcję

Następnie dodajemy przycisk akcji, używając metody addAction ():

alertController.addAction (UIAlertAction (tytuł: „Cancel”, styl: .default))

5. Wyświetl alert

Po skonfigurowaniu naszego obiektu UIAlertController jesteśmy gotowi wyświetlić go użytkownikowi. W poniższym fragmencie prosimy ViewController o przedstawienie animacji obiektu alertController:

self.present (alertController, animowany: true, zakończenie: zero)}

Testowanie ukończonej aplikacji na iOS

Czas przetestować nasz projekt:

  • Wybierz przycisk „Uruchom” na pasku narzędzi Xcode.
  • Gdy aplikacja pojawi się w symulatorze iOS, kliknij przycisk - alert powinien teraz pojawić się na ekranie!

Podsumowując

W tym samouczku uzyskaliśmy praktyczne doświadczenia z programowaniem na iOS. Stworzyliśmy prostą aplikację, składającą się z przycisku i alertu, jednocześnie zapoznając się z Xcode IDE i językiem programowania Swift.

Czy planujesz rozpocząć tworzenie aplikacji na iPhone'a i iPada? A może wolisz wieloplatformowe narzędzia programistyczne, takie jak Flutter? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Note 9 był najlepzym martfonem z Androidem w 2018 roku, według nie tylko piarzy, ale także nazych czytelników. Galaxy Note 10 jet już tuż za rogiem, ale ta oferta amunga Galaxy Note 9 w Amazon j...

Bateria o dużej pojemności zwykle oznacza, że ​​ładowanie telefonu wytarczająco zybko, aby było używane przez przyzwoity cza, tanowi wyzwanie. Być może zotaniez trochę zakoczony, aby zobaczyć, że Note...

Interesujące Artykuły